KADZIDŁOWO: Park Dzikich Zwierząt – KADZIDŁO: skansen Zagroda Kurpiowska, warsztaty bartnicze – WACH: Muzeum Kurpiowskie, warsztaty kopania bursztynu – WYDMUSY: zajęcia sportowo-rekreacyjne
W sercu Kurpiowszczyzny
Dzień 1
Wyjazd spod szkoły.
PARK DZIKICH ZWIERZĄT – na terenie Puszczy Piskiej poczujecie się jak na safari. Położenie parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość z nich zaprzyjaźniona jest z człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie i podziwianie z bliska. Co ważne – wiek nie ma znaczenia – super zabawa dla każdego!
Zakwaterowanie
Obiadokolacja
A wieczorem… KICZ PARTY – przy największych hitach współczesnej muzyki na pewno każdy znajdzie swój ulubiony kawałek, z nami nikt nie podpiera ściany! Zrobimy dyskotekę jakiego świat jeszcze nie widział 🙂
Dzień 2
Śniadanie
INTEGRACJA KURPIOWSKA – na przełamanie pierwszych lodów i scalenia grupy czeka Was wspólne rozwiązywanie problemów i wykonywanie twórczych zadań. Gry i zabawy integracyjne skłaniają do interakcji i twórczego myślenia, podczas udziału w nich nawiążecie komunikację i współdziałanie. Wszystko ubrane będzie w formę dobrej zabawy. Zaczynamy przygodę!
Obiad
KADZIDŁO – odwiedzimy największą wieś na Kurpiach, a w niej czekają takie atrakcje jak:
SKANSEN ZAGRODA KURPIOWSKA – jest to jedno z najmniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Na obszarze 1,5 ha zgromadzono obiekty charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa drewnianego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej z przełomu XIX i XX wieku. Trzy chałupy, spichlerz podcieniowy zwany świronkiem, drewutnia, stodoła, w której usytuowane są: wozownia i warsztaty stolarski i bednarski, olejarnia, a także maneż. Wyposażenie Zagrody stanowią sprzęty używane na Kurpiach w okresie dwudziestolecia międzywojennego XX w.
WARSZTATY BARTNICZE – usłyszycie historię bartnictwa i pszczelarstwa na terenie Puszczy Kurpiowskiej. Poznacie różnorodne formy uli, kłód, barci oraz narzędzi bartniczych. Ponadto, zdobędziecie wiedzę o gatunkach pszczół, produktach pszczelich oraz ich właściwościach i zastosowaniach. W trakcie zajęć poznacie technikę „dziania” komór dla pszczół i wspinania się na drzewo bartne za pomocą „powroza” i „leziwa”. Na zakończenie będziecie mogli samodzielnie drążyć ul kłodowy lub wspiąć się na drzewo bartne.
Kolacja
A wieczorem… KARAOKE – nie potraficie śpiewać? Spokojnie, pomożemy. To będzie prawdziwa bitwa na głosy!
Dzień 3
Uwaga: w tym dniu podział na dwie grupy.
Śniadanie
TEAM BUILDING – chcecie dobrze współpracować, stać się zgranym zespołem, wybrać spośród siebie prawdziwego lidera a przy tym dobrze się bawić? To coś specjalnie dla Was! Podczas tych zajęć poznacie siebie nawzajem, a także nabierzecie zaufania.
Obiad
DO WYBORU DO KOLORU – pod okiem ratownika do Waszej dyspozycji kajaki lub rowery wodne. Jeżeli woda to nie jest Wasz żywioł – możecie po prostu pozostać na brzegu i korzystać z piaszczystej plaży 🙂 Terenu macie pod dostatkiem!
A wieczorem… OGNISKO – po całym dniu zmagań sportowych zasłużona kolacja w formie biesiady przy ognisku. Upieczemy pyszne kiełbaski, dodamy garść ogniskowych przysmaków, doprawimy to dobrym humorem i mamy biesiadę jak się patrzy!
Dzień 4
Śniadanie
MUZEUM KURPIOWSKIE – wspólnie z przewodnikiem zobaczycie przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Pokazują one przemiany zachodzące w tym środowisku pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych. Liczba eksponatów przekroczyła już 4 tysiące i stale rośnie…
WARSZTATY „KOPANIE BURSZTYNU” (lub inne) – praktyczne zajęcia w terenie, pod nadzorem bursztyniarza. Samodzielnie będziecie wydobywać bursztyn, tak jak to robiono w XIX w. na Kurpiach. Uwaga: wymagany odpowiedni strój do prac ziemnych.
Obiad
WARSZTATY „GRY I ZABAWY WIEJSKIE” – tym razem będziecie poznawać w jaki sposób Kurpie pokonywali bagna, strugi, chodzili po dachach, a także w jaki sposób bawiły się dzieci i młodzież. Zajęcia odbywają się na specjalnie przygotowanym placu zabaw i będą prowadzone w formie grupowej rywalizacji.
Kolacja
A wieczorem… gry planszowe, wieczór filmowy lub czas wolny dla grupy.
Dzień 5
Śniadanie
WYDMUSY – na zakończenie wyjazdu weźmiecie udział w warsztatach pod okiem twórców ludowych:
„PIECZYWO OBRZĘDOWE” – nauczycie się lepić z ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych – tzw. byśki i nowe latka, które zabierzecie do domu. Poznacie też historie związane z kurpiowskim pieczywem obrzędowym.
lub
„WYCINANKA” – własnoręcznie wytniecie wybrany wzór wycinanki, zapoznacie się z historią wycinanki na Kurpiach oraz zgłębicie tajniki i kolejne etapy jej tworzenia.
Obiad
Wyjazd powrotny.