Sierpc - spotkanie z etnografią
Dzień 1
Wyjazd spod szkoły.
SKANSEN – zapraszamy Was na żywą lekcję historii. Muzeum Wsi Mazowieckiej to doskonałe miejsce, by dowiedzieć się jak wyglądało życie przed epoką dyskontów i opowiedzieć o zanikających polskich zwyczajach. To tu przyjeżdżali filmowcy, gdy chcieli nakręcić „Pana Tadeusza”, czy „Ogniem i mieczem”. To również tu można spotkać ludzi ubranych w stroje z minionej epoki z którymi można na żywo porozmawiać. Mimo, że chałupy są z końca XIX i początku XX wieku, to przez stulecia – dopóki nie nadeszła era betonu i plastiku – niewiele się zmieniło. Dodatkową atrakcją będzie piętnastominutowa przejażdżka wozem konnym, podczas której będziecie podziwiać malowniczą panoramę skansenowskiej wsi, a także obiekty tworzące kompleks muzealno-wystawienniczy m.in. park dworski, wiatrak, kuźnia.
NA WIEJSKIM PODWÓRKU – podczas tej lekcji poznacie nie tylko dawne, wiejskie zabawy, ale także będziecie mieli okazję sprawdzić swoją sprawność w grach i zabawach swoich dziadków m.in. ciuciubabka, toczenie koła, serso, gra w kolory i wiele innych. Lekcja odbywa się na świeżym powietrzu, na terenie jednej z zagród.
Obiad
SKARBY PSZCZELEJ RODZINY – OD MIODU DO WOSKU – tym razem będziecie mieć możliwość poznania życia pszczelej rodziny aktywnie uczestnicząc w warsztatach przy stolikach nawiązujących swoim kształtem do komórek w pszczelim plastrze. Poprzez obraz, pokaz, dotyk i samodzielne obcowanie z woskiem pszczelim wzbogacicie swoją wiedzę i umiejętność pracy z plastycznym produktem, czego efektem będzie wykonana własnoręcznie świeczka z wosku. Dowiecie się o zwyczajach i tradycjach pszczelarskich występujących na wsi XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Mazowsza, a także poznacie podstawowe narzędzia pszczelarskie potrzebne do pracy w pasiece.
Wyjazd powrotny.