KIELCE: rezerwat przyrody Kadzielnia, Pałac Biskupów Krakowskich – KRAJNO: Park Miniatur – CHĘCINY: Jaskinia Raj, Zamek Królewski – ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY: Łysica, Łysa Góra – OBLĘGOREK: Muzeum Henryka Sienkiewicza – ZAGNAŃSK: Dąb Bartek
Góry Świętokrzyskie - kraina czarownic
Hotel „Przedwiośnie**” – pokoje 2, 3, 4 – osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Dysponuje 68 pokojami, w których jednorazowo może przyjąć około 180 osób. W całym obiekcie można korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Obiekt położony jest w niewielkiej miejscowości Mąchocice Kapitulne (ok. 15 km od Kielc). Znajduje się na malowniczym zboczu góry Dąbrówka, w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Jest to najwyżej położony obiekt noclegowy w całym województwie. Stanowi idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu lasów z dala od miejskiego zgiełku. Powietrze bogate w jod i zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że hotel jest idealnym miejscem do spędzenia czasu w gronie przyjaciół ze szkoły.
Na terenie kompleksu hotelowego:
✓ restauracja ✓ kryty basen ✓ mini siłownia ✓ bilard ✓ rzutki ✓ boisko do koszykówki
✓ plac zabaw ✓ sala wielofunkcyjna ✓ wiata grillowa ✓ miejsce na ognisko
Dzień 1
Wyjazd spod szkoły.
KIELCE
REZERWAT PRZYRODY KADZIELNIA – prawdziwy raj dla geologów! W XVIII wieku był tu kamieniołom gdzie eksploatowano wapienie. Ostatecznie w 1962 roku został utworzony w tym miejscu rezerwat przyrody nieożywionej, gdzie na jego terenie znajdują się m.in. Skałka Geologów, czyli szczytowy fragment wzgórza Kadzielnia (295 m n.pm.), Jezioro Szmaragdowe powstałe w dawnym wyrobisku oraz pięknie wkomponowany w skaliste zbocze amfiteatr. Podczas spaceru tarasami widokowymi będziecie podziwiać krajobraz Kielc oraz okolic.
ULICA SIENKIEWICZA – została wytyczona w latach dwudziestych XIX wieku i ciągnie się na długości 1270 metrów. Ten główny deptak miasta jest niewątpliwie wizytówką Kielc, dlatego spacer w tym miejscu to punkt obowiązkowy. Przy okazji warto zafundować sobie choćby porcję lodów 🙂
PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH (z zewnątrz) – usytuowany na Wzgórzu Zamkowym, został wzniesiony w I połowie XVII wieku i jest najlepiej zachowaną, wczesnobarokową rezydencją pałacową w Polsce. W latach 1816-1827 mieściła się w nim pierwsza wyższa uczelnia techniczna w Polsce (Szkoła Akademiczno-Górnicza) założona przez Stanisława Staszica. W 1914 roku natomiast miał tutaj swoją siedzibę marszałek Józef Piłsudski, który marszem na Kielce rozpoczął proces odzyskiwania niepodległości w czasie I wojny światowej. Dzisiaj mieści się w pałacu Muzeum Narodowe.
Zakwaterowanie
Obiadokolacja
A wieczorem… DYSKOTEKA – przy największych hitach współczesnej muzyki na pewno każdy znajdzie swój ulubiony kawałek. Z nami nikt nie podpiera ściany! Zrobimy Kicz Party jakiego świat jeszcze nie widział.
Dzień 2
Śniadanie
AKCJA INTEGRACJA – gier i zabaw integracyjnych nigdy za wiele. Skłaniają one do interakcji i twórczego myślenia. Podczas udziału w nich nawiążecie komunikację i współdziałanie. Wszystko ubrane będzie w formę dobrej zabawy. Oj będzie się działo 🙂
Obiad
CHĘCINY – zwiedzicie zamek, który jest obecnie symbolem regionu i jednym z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku, za czasów panowania Władysława Łokietka (1320-1333) na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. W programie oprócz standardowego zwiedzania czeka Was wiele atrakcji: wejście na basztę z punktem widokowym, przymierzanie elementów zbroi rycerskich, zakuwanie w dyby, pokaz strzelania z broni historycznej, pamiątkowe zdjęcia w specjalnych fotościankach (Biała Dama i Rycerz). Przeniesiecie się w czas średniowiecza!
JASKINIA RAJ – nie mogło zabraknąć w programie – najsłynniejszej oraz jednej z najpiękniejszej – jaskini krasowej w Polsce. Mowa o Jaskini Raj, gdzie nazwa nie jest ani trochę przesadzona – nie bez przyczyny przyjeżdża tutaj masa turystów! Zachwyca bogactwem i różnorodnością form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Po prostu cud natury…
A wieczorem… OGNISKO – po intensywnym dniu zasłużona kolacja w formie biesiady przy ognisku. Upieczemy pyszne kiełbaski, dodamy garść ogniskowych przysmaków, doprawimy to dobrym humorem i mamy biesiadę jak się patrzy!
Dzień 3
Śniadanie
ŁYSA GÓRA – obowiązkowy punkt wycieczki! Odwiedzicie jeden z 23 parków narodowych w Polsce – Świętokrzyski, a w nim wespniecie się na drugi szczyt pod względem wysokości w Górach Świętokrzyskich – Święty Krzyż (595 m n.p.m.) Jest to mekka dla pielgrzymów, gdzie znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – najstarsze polskie sanktuarium. Zobaczycie także Muzeum Misyjne Ojców Oblatów – jedno z najciekawszych tego rodzaju muzeów w naszym kraju. Zgromadzone eksponaty pochodzą z całego świata, głównie z krajów gdzie posługują zakonnicy. Jedne z najbardziej cennych i najciekawszych to wyroby z kości słoniowej, afrykańska srebrna biżuteria, a także przedmioty wykonane we skór wężów boa i pytona. Z tarasu widokowego obejrzycie przepiękną panoramę na okoliczne wzniesienia. Trasa w dwie strony liczy ok. 4 km.
Obiad
ŚWIĘTOKRZYSKI RELAKS – czas na zasłużony odpoczynek podczas zabawy na krytym basenie. Nad Waszym bezpieczeństwem będą czuwać wykwalifikowani ratownicy.
Kolacja
A wieczorem… KARAOKE – nie potraficie śpiewać? Spokojnie, pomożemy. To będzie prawdziwa bitwa na głosy!
Dzień 4
Śniadanie
ŁYSICA (GÓRA ŚWIĘTEJ KATARZYNY) – tym razem zdobędziecie najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.pm.). Idąc szlakiem koloru czerwonego będziecie mijać pomnik Stefana Żeromskiego, drewnianą kapliczkę oraz źródełko Świętego Franciszka. U stóp wierzchołków rozciąga się gołoborze – pozbawione roślinności rumowisko skalne. Trasa w dwie strony liczy ok. 4 km.
Obiad
PARK MINIATUR – to miejsce które łączy przyjemne z pożytecznym – podróż po Alei Miniatur to wspaniała lekcja geografii i historii dla każdego. Tylko tutaj zobaczycie najpiękniejsze obiekty na świecie z wyjątkowej perspektywy. Wejdziecie na Plac Św. Piotra, zajrzycie na arenę Koloseum, zrobicie zdjęcie przy Krzywej Wieży w Pizie. Nie zapomnijcie także wrzucić monety do Fontanny di Trevi, aby jeszcze kiedyś tu wrócić. Ze szczytu Parku (425 m n.p.m.) będziecie podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram w regionie. Jeżeli będziecie spragnieni wrażeń możecie wybrać się na przejażdżkę rollercoasterem, odwiedzić kino 3D lub wspiąć się na jedną z 4 tras parku linowego (za dodatkową opłatą). Have fun!
Kolacja
A wieczorem… PODCHODY – jedna z najbardziej popularnych zabaw terenowych. Na pewno dostarczy Wam wiele radości!
Dzień 5
Śniadanie + suchy prowiant
Wykwaterowanie
MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA – zlokalizowane jest w dawnej letniej rezydencji w Oblęgorku, w efektownym dworku, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia swojej pisarskiej działalności (w 1900 roku). W środku zobaczycie gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię w większości z oryginalnym umeblowaniem z czasów autora, a także liczne dary, jakie za życia otrzymał pisarz od swoich czytelników.
DĄB BARTEK – odwiedzimy najsłynniejszy pomnik przyrody w Polsce (chroniony prawem od 1954 roku). Według legendy liczy sobie nawet 1200 lat, choć naukowcy oceniają go na około 7 wieków. Jego rozmiary są imponujące – obwód 9,85 m, wysokość 28,5 m, rozpiętość 40 m. Mieli pod nim odpoczywać m.in. Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki a nawet Bolesław Krzywousty. Obecnie podejmowane są akcje ratowania dębu, w wyniku których zamontowano podpory teleskopowe. Pamiątkowe zdjęcie klasowe obowiązkowe!
Wyjazd powrotny.
✓ Park Rozrywki Sabat Krajno:
– lunapark: poszczególne atrakcje np. rollercoaster, eurobungee, aqua zorbing (od 5 zł/żeton do 12 zł/żeton)
– park linowy: 4 trasy do wyboru (od 10 zł do 20 zł za 1 przejście)
✓ Łysa Góra – wejście na wieżę widokową Klasztoru Misjonarzy (3 zł/osoba)