SERWY: kajaki, wycieczka rowerowa – SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY: Jezioro Hańcza, Góra Cisowa – WIGIERSKI PARK NARODOWY: Jezioro Wigry, kolej wąskotorowa – STUDZIENICZNA: Sanktuarium Maryjne – AUGUSTÓW: Kanał Bystry, molo, rynek Z. Augusta
Baśniowa Suwalszczyzna
Hotel Albatros*** – pokoje 2,3,4,5 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym oraz TV. Wi-Fi jest dostępne w pomieszczeniach ogólnodostępnych Jednorazowo może przyjąć około 250 osób. Położony jest w miejscowości Serwy, w sercu Puszczy Augustowskiej, nad brzegiem objętego strefą ciszy jeziora Serwy. Okolica hotelu to jeden z najczystszych i najmniej zaludnionych regionów Polski, a także idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią kontakt z dziewiczą przyrodą. Oddalony jest około 35 km od Suwałk oraz około 20 km od Augustowa.
Na terenie ośrodka:
✓ restauracja ✓ sala wielofunkcyjna ✓ plaża ✓ kąpielisko z pomostem ✓ rowery wodne ✓ kajaki ✓ boisko do siatkówki plażowej ✓ korty tenisowe ✓ boisko do koszykówki ✓ SPA (sauna, jacuzzi, grota solna) ✓ miejsce na ognisko
Dzień 1
Wyjazd spod szkoły.
Zakwaterowanie
Obiad
INTEGRACJA W PUSZCZY – w samym sercu Puszczy Augustowskiej zaczniemy od zajęć, które nas zintegrują, skłonią do interakcji i twórczego myślenia. Podczas udziału w nich nawiążecie komunikację i współdziałanie. Wszystko ubrane będzie w formę dobrej zabawy. Zaczynamy przygodę!
Kolacja
A wieczorem… DYSKOTEKA – zrobimy Kicz Party jakiego świat jeszcze nie widział 🙂 Z nami nikt nie podpiera ściany!
Dzień 2
Śniadanie
WYCIECZKA ROWEROWA – przez Puszczę Augustowską prowadzi wiele szlaków rowerowych, niezwykle atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i historycznym. Podczas przejażdżki z przewodnikiem wokół jezior i lasów pokonamy jeden z nich. Poznacie specyfikę regionu, przyrody, terenu. Przepiękne widoki gwarantowane! Długość trasy dostosujemy do Waszych możliwości. Zapewniamy kaski oraz kamizelki odblaskowe.
Obiad
KAJAKI – pod okiem ratownika do Waszej dyspozycji kajaki lub rowery wodne. Pływać będziecie po bardzo czystym jeziorze Serwy, o powierzchni 460 ha. Posiada ono trzy wysepki, a jego wody zasilają Kanał Augustowski. Jeżeli woda to nie jest Wasz żywioł – możecie po prostu pozostać na brzegu i korzystać z piaszczystej plaży 🙂
Kolacja
A wieczorem… MAM TALENT – czas na pokaz Waszych umiejętności. Nagrody czekają, do dzieła!
Dzień 3
Śniadanie + suchy prowiant
WIGIERSKI PARK NARODOWY – koniecznie musicie zobaczyć jeden z największych parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1989 r. rozciąga się wokół jeziora Wigry, od którego wziął nazwę. W otaczających jezioro lasach kryje się jedna z głównych atrakcji Parku: kompleks 20 leśnych oczek wodnych, zwanych sucharami. Szczególną cechą parku jest niezwykła różnorodność ekosystemów wodnych – 42 jeziora oraz sieć większych i mniejszych rzek. Podczas całodniowej wycieczki zobaczycie:
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „LAS” – wspólnie z przewodnikiem przejdziemy jeden ze szlaków pieszych, przepiękne widoki na pewno zostaną Wam długo w pamięci! Długość trasy wynosi około 2.5 km, czas przejścia około 1.5 godziny.
JEZIORO WIGRY – nie sposób wyobrazić sobie Suwalszczyzny bez jeziora Wigry, które w opinii wielu osób uchodzi za najpiękniejsze w Polsce. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od litewskiego przymiotnika vingrus – kręty, co właściwie opisuje jego kształt. Wije się wstęgą na niemal dwudziestu kilometrach.
KLASZTOR KAMEDUŁÓW – prawdziwa perła, a jednocześnie najcenniejszy obiekt sakralny Suwalszczyzny. Na usypanym przez zakonników wzgórzu znajdują się zabytkowe budynki poklasztorne usadowione na dwóch tarasach, otoczone solidnym murem. To nic, ze obiekt trochę niszczeje, że pękają mury a tynk odrywa się od ścian. I tak to wszystko zrobi na Was niesamowite wrażenie…
WIGIERSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA – na zakończenie dnia czeka nas relaksująca przejażdżka kolejką turystyczną o długości 10 km. Jej szlak wiedzie przez południową część Parku. Będziemy podziwiać lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a na malowniczo usytuowanych przystankach zachwycać się pięknem jeziora Wigry i poznawać historię eksploatacji dóbr puszczańskich. Kolejka to kontynuacja leśnej wąskotorówki w Puszczy Augustowskiej z czasów I wojny światowej, rozbudowanej w latach 1923-26. W roku 1991 została ona wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.
Obiadokolacja
A wieczorem… KARAOKE – nie potraficie śpiewać? Spokojnie, pomożemy 🙂 To będzie prawdziwa bitwa na głosy!
Dzień 4
Śniadanie + suchy prowiant
SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY – został utworzony w 1976 r. jako pierwszy w Polsce park krajobrazowy. Niewątpliwie jest to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Jest także zdobywcą tytułu „Siódmego Cudu Polski 2014” w plebiscycie National Geographic. Ze swoim niepowtarzalnym krajobrazem i dziewiczą przyrodą to idealne miejsce żeby oderwać się od miejskiego zgiełku i podziwiać dziewiczą przyrodę.
GÓRA CISOWA (256 m n.p.m.) – nazywana również Suwalską Fudżijamą” uważana jest za symbol Suwalszczyzny i stanowi jeden z najatrakcyjniejszych punktów widokowych w Parku.
PUNKT WIDOKOWY „U PANA TADEUSZA” – usytuowany jest w Smolnikach, na krawędzi zagłębienia Szeszupy, z panoramą na jeziora kleszczowieckie; plenery te posłużyły jako tło do ekranizacji „Pana Tadeusza” oraz „Doliny Issy”.
„DOLINA CZARNEJ HAŃCZY” – pokonacie jedną z najpiękniejszych tras pieszych Suwalszczyzny, która wiedzie do najgłębszego jeziora w Polsce – Hańcza. Będzie pięknie, zielono i bardzo swojsko – nic tylko wędrować! Długość trasy wynosi około 3.5 km, czas przejścia około 1.5 godziny.
JEZIORO HAŃCZA – na głębokości 108.5 metra jezioro skrywa w sobie bogactwo fauny, jego brzeg otacza wysoka i stroma skarpa a plaża pokryta jest rozległymi głazowiskami. Jest to ulubione miejsce płetwonurków, którzy odkrywają jego podwodny świat. Hańcza to także jedno z najczystszych zbiorników wodnych w Polsce co wpływa na dobrą widoczność podczas zanurzania się.
Obiadokolacja
A wieczorem… OGNISKO – po całym, intensywnym dniu czeka nas zasłużona kolacja. Spotkamy się przy wielkim suwalskim ognisku. Podczas pieczenia kiełbasek wspominać będziemy wspominać chwile spędzone na szlaku.
Dzień 5
Śniadanie
Wykwaterowanie z hotelu.
STUDZIENICZNA – warto zobaczyć to wyjątkowe miejsce, które w przeszłości odwiedzał podczas pielgrzymki sam Papież Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętniono wznosząc na wyspie jego pomnik. Znajduje się tutaj także zabytkowy drewniany kościół oraz kaplica Najświętszej Marii Panny z obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok kaplicy usytuowana jest legendarna studnia z cudowną wodą o leczniczej mocy.
AUGUSTÓW – miasto położone wśród nieprzebranych lasów Puszczy Augustowskiej, otoczone sześcioma jeziorami – nie bez przyczyny – nazywane jest letnią stolicą województwa podlaskiego. To przecież miasto królewskie i … wielce romantyczne! Według legendy to tutaj miała miejsce pierwsza randka króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Podczas spaceru zobaczycie:
RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA – do czasów II wojny światowej odbywały się tutaj targi i jarmarki. Plac otoczony jest ciągiem niskich, eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza (pod nr 28), wybudowana w 1801 r., gościła Napoleona Bonaparte 8 grudnia 1812r. Obecnie w parku usytuowane są fontanna oraz Kolumna Zygmunta Augusta, którą ufundowano w hołdzie założycielowi miasta. To druga – po warszawskiej – królewska kolumna w Polsce.
KANAŁ BYSTRY – sztuczny ciek wodny wybudowany w latach 1834-1835 celem odprowadzania nadmiaru wody z systemu Kanału Augustowskiego. Z rzeką Nettą połączony jest jazem, a od północnej strony wpływa do jeziora Sajno. Jest to jedno z ulubionych miejsc dla kajakarzy.
BEATA Z ALBATROSA – będziecie mieli niepowtarzalną okazję zrobić sobie zdjęcie ze słynną Beatą z piosenki „7 dziewcząt z Albatrosa” Janusza Laskowskiego. Ławeczka, na której znajduje się figura, mieści się w sercu Augustowa, tuż obok kultowej restauracji Albatros.
MOLO – zwieńczeniem relaksującego spaceru będzie molo, które jest drugim (po molo sopockim) co do wielkości pomostem w Polsce, a jego długość wzdłuż brzegu jeziora wynosi 147 metrów. Jednocześnie będzie to dla nas ostatni punkt programu i ostatnia chwila, aby zaczerpnąć świeżego powietrza Suwalszczyzny.
Wyjazd powrotny.